Építészetgrafika
Az ember tervező lény.
Evolúciós előnyünk -ha nem is a jövőbelátás, de- a jövőben gondolkodás képessége.
Az építészet talán az egyik esszenciája ennek az alaptulajdonságunknak, mert alkotásai legtöbbször túlélik alkotóikat, vagyis rendesen hosszútávúak, ezért létrehozóiknak időben messzire kell előrenézniük.
Másrészt kikerülhetetlenek is. A modern ember életének nagy részét épületekben, mesterséges, épített környezetben tölti. Eközben elkerülhetetlen, hogy a térnek ezek az elemei hassanak rá: nemcsak a testére, hanem az intellektusára is.
Harmadszor a hajlék, mióta építünk, mindig drága volt. Összefogás, erőfeszítés és erőforrás, sokszor nélkülözés volt szükséges, s az ma is, hogy hozzájussunk. Ha így tekintünk rá, könnyű megértenünk és elfogadnunk társadalmi jelentőségét és hatásait. Ebben az aspektusban tehát túllép a techniai-esztétikai, vagy, ha úgy tetszik mérnöki-művészi kategóriákon, és kultúraformáló erőként tűnik fel, a kifejezés legteljesebb értelmében.
De miként jönnek létre ezek az alkotások, van-e vajon közös tudásunk erről?
Mi tehát az építész gondolkodásának titka? Hogy tapasztalja, értelmezi és érti meg az őt körülvevő, számtalan rétegű valóságot, mi módon szintetizálja a saját személyiségével és szubjektív szemléletével, világképével, végül ezáltal hogy születik, teremtődik, vagy jön létre a reakció: a terv?
A kiállításon hét magyar egyetem építészhallgatói mutatják meg a közönségnek önmagukat és azt a szellemiséget is, melyet az őket delegáló műhelyek képviselnek.
Megnyitó: 2022. április 23., 16.00 órától
A megnyitón beszédet mond:
- Révi Zsolt az Concilium Arts Alapítvány képviseletében
- Czigány Tamás DLA, Ybl Miklós-díjas magyar építész, a győri Széchenyi István Egyetem docense
- Tutervai Mátyás a Győr-Moson-Sopron megyei építészkamara elnöke
Képek: Gyarmati Balázs